Sagatavojieties pēcdzemdību periodam
Kas ir pēcdzemdību periods?
Pēcdzemdību periods ir aptuveni sešas nedēļas pēc bērna piedzimšanas, kad sievietes ķermenis atgriežas stāvoklī, kāds bija pirms grūtniecības. Tas ir prasīgs hormonu un emociju vētru laiks, ko var pavadīt fiziskas pārmaiņas. Ir pienācis laiks iepazīt mazo cilvēciņu, kas ir parādījies tavā dzīvē. Tas ir dabiski, ka jums tas var būt ļoti grūti. Gadās, ka jaunā māmiņa ļoti saudzīgi pārdzīvo pirmās sešas nedēļas un prāto, kas tas par pēcdzemdību periodu. Citas sievietes apgalvo, ka viņām bija pārāk maz informācijas par periodu pēc bērna piedzimšanas un atceras to kā ļoti grūtu. Tāpēc ir vērts zināt, kas jūs varētu sagaidīt.
Emocijas pēcdzemdību periodā
Šajā periodā piedzīvosi ārkārtējas emocijas, taču neaizmirsti, ka arī tu esi svarīga. Tikpat svarīga kā jūsu bērns. Atcerieties sevi, rūpējieties par sevi, iemācieties lūgt palīdzību. Pēc piedzimšanas pirmā tikšanās ar mazuli var izraisīt prieka lavīnu, jums var šķist, ka jūs pārpludina oksitocīns. Vai arī varat skatīties uz savu mazuli un nejust neko iespaidīgu. Jums var rasties jautājums, kur ir mīlestība?! Šajā periodā dabiskas ir dažādas, strauji mainīgas emocijas.
Jūsu pēcdzemdību ķermenis
Jūs varat būt pārsteigta, ka pēc mazuļa piedzimšanas ir palicis vēders, un grūtnieču drēbes noderēs, dodoties mājās no slimnīcas. Kad mazulis un placenta piedzimst, dzemde paliek "tukša" un sāk attīrīties un sarauties. Aptuveni 6. nedēļā pēc dzemdībām ir jāpierakstās pie sava ginekologa uz pārbaudi. Arī brūce pēc epiziotomijas (iegriezuma) vai ķeizargrieziena prasa īpašu uzmanību un aprūpi. Viegli nomazgājiet to ar ziepēm un ūdeni un rūpīgi nosusiniet. Atcerieties šīs brūces vēdināt, lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju un ātrāku dzīšanu.
Zīdīšana pēcdzemdību periodā
Barošana ar krūti ir emocionāla tēma. Dažas sievietes to neplāno, bet pēc dzemdībām ar prieku nolemj to darīt, savukārt dažas sievietes nevar barot bērnu ar krūti dabiski, neskatoties uz viņu vēlmi. Ir arī māmiņas, kuras ir apņēmības pilnas barot bērnu ar krūti un viņu laktācijas ceļš ir bedrains. Neatkarīgi no tā, kādu ceļu izvēlaties, atcerieties, ka tas ir jūsu lēmums un jūs esat labākā māte savam bērnam. Daba ieplānots, ka ap 3.-6.dienu būs straujš piena pieplūdums krūtīs. Atkarībā no grūtniecības pārtraukšanas metodes (dabiskas dzemdības vai ķeizargrieziens) šajās dienās parādās vairāk piena, nekā nepieciešams jaundzimušajam. Tad viena no stratēģijām ir barot mazuli pēc bērna pieprasījuma vai sievietes vajadzības. Iepriekš ieteicams uz dažām minūtēm uzklāt siltu kompresi vai uz dažām minūtēm doties dušā. Pirmajās pēcdzemdību nedēļās jums var būt kairināti vai ievainoti krūšu gali. Noderēs speciāla ziede, piem., ar lanolīnu un gaisa peldes krūtīm. Var izmantot īpašus krūšu ieliknīšus, tos ievieto krūšturā starp barošanas reizēm, tie nodrošina papildu gaisa cirkulāciju, pateicoties kam krūšu gali ātrāk sadzīst.
Palīdzība pēcdzemdību periodā
Ja rodas šaubas vai kaut ko nezināt, droši jautājiet slimnīcas personālam. Zīdīšanas sākumā ir svarīgi konsultēties par pareizo tehniku un pārbaudīt, vai bērnam nav saīsināta zemmēles saite. Ja viena persona nesniedz pietiekamu atbildi, jautājiet citai personai. Dažreiz gadās, ka kāds atbild uz jautājumu, un mēs to līdz galam nesaprotam. Šajā brīdī ir vērts lūgt atkārtojumu. Mēs pieminam acīmredzamo, bet pēc dzemdībām var rasties grūtības koncentrēties, tas ir pilnīgi dabiski. Tāpēc droši jautājiet un nebaidieties lūgt atbalstu.
Baby blues (pēcdzemdību melanholija) un pēcdzemdību depresija
Ap to laiku, kad parādās piena pieplūdums, jūs varat justies raudullīgāka, skumjāka vai dusmīgāka. Tas ir baby blues parādīšanās rezultāts. Dažām sievietēm tas paliek gandrīz nepamanīts, citām tās ir pāris raudāšanas epizodse, un dažreiz tā ilgst vairākas dienas. Paziņojiet saviem mīļajiem, ka jūs, iespējams, pārdzīvojat kaut ko līdzīgu. Ja jūms slikts garastāvoklis ilgst vairāk nekā 2 nedēļas, meklējiet palīdzību. Ilgstošas skumjas un citas smagas emocijas var liecināt par pēcdzemdību depresijas rašanos. Ir cilvēki, kuriem to nevar redzēt, kas ir ļoti postoši, jo dažreiz var palaist garām nepārvaramo izmisumu, ko sevī izjūt jaunā māmiņa. Dažreiz terapija būs efketīva (jūs varat tajā piedalīties kopā ar savu bērnu), un dažreiz ir nepieciešama papildu farmakoloģiskā ārstēšana. Jūs varat pielāgot medikamentu uzņemšanu un izvēlēties preparātus tā, lai būtu iespējama arī zīdīšana.