Biežākās ādas slimības zīdaiņiem – kas tās izraisa un kā ar tām cīnīties?
Jaundzimušā āda būtiski atšķiras no pieauguša cilvēka ādas.
Bērna āda veidojas pirmajos trīs dzīves gados, kas nozīmē, ka līdz tam tā nefunkcionē tik labi kā pieaugušo āda. Jaundzimušā epiderma ir 5 reizes plānāka nekā pieaugušam cilvēkam, tāpēc tā neveido pilnīgu ķermeņa aizsargbarjeru. Turklāt epidermas šūnas jaundzimušajiem un zīdaiņiem nav sakārtotas tik cieši kā vecākiem bērniem un pieaugušajiem. Tas padara to caurlaidīgāku gan ārējiem faktoriem, gan kosmētiskajiem un kopšanas līdzekļiem, tāpēc āda ir viegli kairināma.
Katram no mums āda ir pārklāta ar lipīdu apvalku, kas rada sistēmu, kas novērš pārmērīgu ūdens zudumu un regulē uz ādas virsmas uzklāto preparātu, gan kosmētikas un kopšanas līdzekļu, gan medikamentu un citu līdzekļu uzsūkšanos. Lipīdu apvalks ir ļoti svarīgs pareizai epidermas darbībai un ādas komfortam. Jaundzimušā ādas virspusē lipīdu slānis attīstās tikai pēc dažām nedēļām un bērniem tas atjaunojas daudz lēnāk.
Zīdaiņu ādas slimības
Bērnu ādas attīstības specifika nozīmē, ka vecākiem par to ir īpaši jārūpējas. Tomēr zīdaiņu ādas slimības ir diezgan izplatītas un bieži vien neizriet no aprūpes kļūdām. Vairumā gadījumu tās neapdraud zīdaiņu veselību vai dzīvību, taču var radīt zināmu diskomfortu (dedzināšanu, niezi, ādas lobīšanos), tāpēc ir vērts uz kairinājumiem ātri reaģēt un aprūpēt bērna ādu.
Jaundzimušo pūtītes
Tas parādās aptuveni 20% bērnu un parasti izzūd pēc aptuveni 6-12 nedēļām. Tās cēlonis parasti tiek uzskatīts par hormonālām izmaiņām mātes ķermenī.
Kā rūpēties par mazuļa ādu šajā laikā?
Konsultējieties ar savu ārstu, lai izslēgtu citas ādas problēmas. Mazgājiet mazuļi ar siltu ūdeni un viegli nosusiniet ādu.
Bērnu pinnes
Parasti tas parādās pēc pirmajām četrām mazuļa dzīves nedēļām, un to raksturo mazi, sarkani vai balti plankumi. Visbiežāk tas parādās uz bērna sejas. Tās var būt daudz nopietnākas nekā jaundzimušo pūtītes, tās visbiežāk skar zēnus un rodas mazuļa hormonālās sistēmas izmaiņu rezultātā.
Kā rūpēties par mazuļa ādu šajā laikā?
Pinnes bieži pāriet pašas no sevis, vienkārši parūpējieties par ādu, mazgājot to ar siltu ūdeni un maigi nosusinot. Tomēr ieteicams konsultēties ar pediatru.
Seborejiskais dermatīts
Slimībai raksturīgi sārti ādas laukumi, kurus klāj baltas vai dzeltenīgas taukainas zvīņas. Reizēm mēdz būt nieze. Vairākumā gadījumu seborejiskais dermatīts izpaužas kā sīka ādas lobīšanās galvas matainajā daļā (blaugznas) vai neliels apsārtums deguna un mutes kroku apvidū, iespējams, ar nelielu dedzinošu sajūtu. Dermatīta saasinājumi mijas ar remisijas periodiem.
Kā rūpēties par mazuļa ādu šajā laikā?
Lai mīkstinātu uz ādas izveidojušās zvīņas, ikdienas kopšanai izmantojiet mitrinošu bērnu mazgāšanas līdzekli un dabīgu augu eļļu. Nedrīkst noņemt kreveles, jo tas var izraisīt ādas infekciju.
Atopiskais dermatīts
Atopiskais dermatīts izpaužas kā sarkani, sausi un niezoši ādas bojājumi. Visbiežāk tie parādās uz sejas, kakla krokās, aiz ausīm, kā arī ceļgalu un elkoņu locītavās.
Kā rūpēties par mazuļa ādu šajā laikā?
Ikdienas kopšanai jāizmanto mīkstinoši līdzekļi. Jums vajadzētu izvairīties no jebkādām vielām, kas varētu pasliktināt simptomus. Izvēloties produktus, kas nonāk tiešā saskarē ar mazuļa ādu (mitrās salvetes, autiņbiksītes, mazgāšanas līdzekļus), jālieto tikai tie, kas paredzēti jutīgai, alerģiskai ādai.
Autiņbiksīšu izsitumi
Autiņbiksīšu izsitumus parasti izraisa pārāk liels ādas kontakts ar urīnu vai izkārnījumiem. Autiņbiksīšu izsitumiem raksturīgi sarkani plankumi uz mazuļa dibena. Pieskaršanās ādai var būt sāpīga. Var rasties arī pūtītes vai ar šķidrumu pildīti izsitumi.
Kā rūpēties par mazuļa ādu šajā laikā?
Ādas kopšanai ap autiņbiksīšu zonu jāietver rūpīga tīrīšana. Mainot autiņbiksītes, vislabāk to nomazgāt ar remdenu ūdeni (iespējams, nedaudz ziepēm) un pēc tam rūpīgi nosusināt ādu. Turklāt pirms svaiga autiņbiksīšu uzvilkšanas sarkanās vietas jāapstrādā ar tam paredzētu ziedi.
Atcerieties, ka pareizas bērna prasīgās ādas kopšanas pamatā ir ne tikai krēmi un ziedes, bet arī citi līdzekļi, kas nonāk tiešā saskarē ar ādu. Izvēloties līdzekļus, piemēram, autiņbiksītes vai mitrās salvetes, izvēlieties tikai tos ar maigu un drošu sastāvu.
Kad lietot mitrinošus līdzekļus?
Jaundzimušo un zīdaiņu āda fizioloģiski nobriest, tai nevajadzētu palīdzēt ar mitrinošu līdzekļu profilaktisko lietošanu, jo tas var izraisīt tā saukto ādas aizsērēšanu, t.i., tiek traucēta tauku dziedzeru, sviedru dziedzeru un matu folikulu darbība. Tiek traucēta arī termoregulācija. Tauku dziedzeru nosprostošanās rezultātā attīstās zīdaiņu seborejiskais dermatīts, kas ir visizplatītākā ādas slimība zīdaiņiem. Tāpēc nav ieteicams lietot mīkstinošus līdzekļus uz ādas, ja vien tas nav pēc ārsta norādījumiem. Tikai bērniem, kuru vecāki cieš no tādām alerģiskām slimībām kā atopiskais dermatīts, bronhiālā astma, alerģiskais rinīts vai alerģisks konjunktivīts, profilaktiski jālieto mīkstinoši līdzekļi, bet tikai divas reizes nedēļā. Šī pieeja ir paredzēta, lai novērstu atopiskā dermatīta attīstību agrā bērnībā.
Ādas slimību profilakse zīdaiņiem
Pareiza kopšana ir ļoti svarīga mazuļa ādas veselībai. Ir vērts pievērst uzmanību visu produktu sastāvam, kas nonāk saskarē ar mazuli, mazgāšanas un kopšanas kosmētiku. Mēs nevaram izlaist padomus par apģērba mazgāšanu. Kāpēc tas ir tik svarīgi? Jo, kopjot mazuļa ādu, ir vērts pievērst uzmanību tam, ar ko tā saskaras un kas var izraisīt kairinājumu. Mazuļa āda ir tiešā saskarē ar drēbēm, segām, tādēļ arī šie audumi ir jāmazgā ar bērniem draudzīgu līdzekli jau no pirmajām bērna dzīves dienām. Tirgū ir pieejami gan pulveri, gan šķidrumi, kas ieteicami zīdaiņu un bērnu drēbju mazgāšanai, piemēram, Lovela Baby – no pirmās dzīves dienas To formula ir izstrādāta tā, lai tā būtu maiga bērniem – tie satur mazāk mazgāšanas līdzekļu, smaržvielu un ir maigāki. Šādi preparāti jālieto līdz 3 gadu vecumam, t.i., līdz ādas nobriešanai.